People

Contents

  1. Founding Members of the Giannini Foundation of Agricultural Economics, 1929
  2. Giannini Foundation Leadership 1928-2015
    1. Giannini Foundation Directors, 1928–1982
    2. Giannini Foundation Director and Chair of the Executive Committee, 1982-2015
  3. Programs in Agricultural and Resource Economics
  4. Emeriti of the Giannini Foundation of Agricultural Economics
  5. Chronology of Faculty and Specialist Appointments at Berkeley, Davis, Los Angeles, Riverside, and Merced
    1. Early Appointments
    2. Later Appointments

Founding Members of the Giannini Foundation of Agricultural Economics, 1929

"At the initial stages of its development it is recommended that the following individuals be made members of the staff of the Foundation, with the titles indicated.

C. B. Hutchison, Director of the Giannini Foundation, Professor of Agriculture and Associate Director of Research in the Experiment Station.

B. H. Crocheron, Director of Agricultural Extension, Professor of Agricultural Extension and Agricultural Economist on the Giannini Foundation.

L. W. Fluharty, Specialist in Agricultural Extension and Associate on the Giannini Foundation.

H. R. Wellman, Specialist in Agricultural Extension and Associate on the Giannini Foundation.

H. E. Erdman, Professor of Agricultural Economics and Agricultural Economist in the Experiment Station and on the Giannini Foundation.

Frank Adams, Professor of Irrigation Investigations and Practice and Irrigation Economist in the Experiment Station and on the Giannini Foundation.

R. L. Adams, Professor of Farm Management and Agricultural Economist in the Experiment Station and on the Giannini Foundation.

Walter Mulford, Professor of Forestry and Forest Economist on the Giannini Foundation.

E. C. Voorhies, Associate Professor of Agricultural Economics and Associate Agricultural Economist in the Experiment Station and on the Giannini Foundation.

David Weeks, Associate Professor of Agricultural Economics and Associate Agricultural Economist in the Experiment Station and on the Giannini Foundation. 

E. W. Braun, Specialist in Agricultural Extension and Associate on the Giannini Foundation.

S. W. Shear, Assistant Agricultural Economist in the Experiment Station and on the Giannini Foundation.

C. H. West, Assistant Agricultural Economist in the Experiment Station and on the Giannini Foundation.

F. R. Wilcox, Specialist in Agricultural Extension and Associate on the Giannini Foundation.”

Source: The Giannini Foundation for Agricultural Economics, Revised Plan of Organization, May 10, 1929.

[ Back to top ]

Giannini Foundation Leadership 1928-2015

Directors, 1928–1982
DirectorTime Frame
Claude B. HutchisonOctober 1928 – June 1931
Howard R. TolleyJuly 1931 – April 1936
Edwin C. Voorhies (Acting)Intermittent 1932 – April 1936
Murray R. Benedict.(Acting)May 1936 – October 1937
Carl L. AlsbergOctober 1937 – October 1940
Murray R. Benedict (Acting)November 1940 – December 1941
Harry Wellman (Acting)January 1942 – April 1942
Harry WellmanApril 1942 – June 1952
R. G. BresslerJuly 1952 – June 1957
George L. MehrenJuly 1957 – June 1963
Loy L. SammetJuly 1963 – September 1967
David A. Clarke, Jr.October 1967 – August 1974
James N. Boles (Acting)August 1974 – June 1975
Loy L. Sammet (Acting)July 1975 – June 1976
B. Delworth GardnerJuly 1976 – June 1982
Director and Exec. Committee Chair, 1982-2015
Director and Exec. Comm. ChairTime Frame
Warren E. Johnston1982–1984
Gordon C. Rausser1984–1986
Warren E. Johnston1986–1988
Hoy F. Carman1989–1991
Andrew Schmitz1991–1993
Hoy F. Carman1993–1994
Richard J. Sexton1994–1995
David Zilberman1995–1996
Richard J. Sexton1996–1997
David Zilberman1997–1998
Colin A. Carter1998–1999
Anthony C. Fisher1999–2000
Colin A. Carter2000
Richard J. Sexton2000–2003
David Zilberman2003–2007
Jeffrey Williams2007–2009
Colin Carter2009–present

[ Back to top ]

Programs in Agricultural and Resource Economics

The Department of Agricultural and Resource Economics and Policy at Berkeley, the Department of Agricultural and Resource Economics at Davis, and the Department of Environmental and Natural Resource Economics at Riverside support undergraduate and graduate teaching, research, public service, and cooperative extension programs. Research programs cover agribusiness, agricultural and resource policy, agricultural marketing, applied econometrics, demand analysis, development, environment and resources, finance, food policy, human resources, intellectual property rights/biotechnology, international trade, and production economics. Cooperative extension program areas include farm management and production economics; utilization, development, pricing, and management of natural resources and the environment; food distribution and marketing; food safety; management and finance; market performance and structure; risk management; agricultural labor and personnel management; and trade and development.

[ Back to top ]

Emeriti of the Giannini Foundation of Agricultural Economics

[ Back to top ]

Chronology of Faculty and Specialist Appointments at Berkeley, Davis, Los Angeles, Riverside, and Merced

Departmental Designations

Berkeley

  • 1925–1975 – Agricultural Economics
  • 1975–1998 – Agricultural and Resource Economics
  • 1998–2005 – Agricultural and Resource Economics and Policy

Davis

  • Through 1966 – Agricultural Economics (administered by Berkeley)
  • 1966–1995 – Agricultural Economics
  • 1995–2005 – Agricultural and Resource Economics

Los Angeles Agricultural Economics

  • (terminated in 1960)

Riverside

  • Environmental and Natural Resource Economics

[ Back to top ]

Early Appointments

Appointments Through 1925
YearAppointment
Pre-1908Leroy Anderson, professor of agricultural practice; superintendent of farm schools
1913O. J. Kern, Agricultural Education; taught in Rural Institutions, Berkeley
Bertram H. Crocheron, director, Agricultural Extension, Berkeley
Frederick L. Griffin, Agricultural Education; taught in Rural Institutions, Berkeley
1914Richard L. Adams, agronomy; taught farm management; later held appointment in Agricultural Economics, Berkeley
Walter Mulford, forestry, Berkeley
1915Elwood Mead, Rural Institutions, Berkeley
Frank Adams, irrigation, Berkeley; later appointed to Agricultural Economics, Davis
1919Edwin C. Voorhies, animal husbandry; later appointed to Agricultural Economics, Berkeley, Davis
1920William R. Camp, Rural Institutions, Berkeley
Claude B. Hutchison, director of the College of Agriculture at Davis; later appointed as first director of the Giannini Foundation of Agricultural Economics, Berkeley
1922Henry E. Erdman, Rural Institutions; later appointed to Agricultural Economics, Berkeley
1923Lee W. Fluharty, Agricultural Extension, Berkeley; later appointed to Agricultural Economics, Berkeley
1924Sherwood W. Shear, Rural Institutions; later appointed to Agricultural Economics, Davis
Charles H. West, Rural Institutions, Berkeley
1925Harry R. Wellman, Agricultural Extension, Berkeley; later appointed to Agricultural Economics, Berkeley

[ Back to top ]

Later Appointments

Members and Associate Appointments, 1925–1975
YearAppointment
1925Emil Rauchenstein, Berkeley
David Weeks, Berkeley
1929Claude B. Hutchison, Berkeley
1930George M. Peterson, Berkeley
Howard R. Tolley, Berkeley
1931Murray R. Benedict, Berkeley
Ellis A. Stokdyke, Berkeley
James N. Tinley, Berkeley, Davis (1950)
1932Howard J. Stover, Berkeley
1935Harry R. Wellman, Berkeley
1936Roy J. Smith, Davis, Los Angeles (1939), Riverside (1959)
1937Carl L. Alsberg, Berkeley
1938Sigfried von Ciriacy-Wantrup, Berkeley
1939Sidney S. Hoos, Berkeley George M. Kuznets, Berkeley
1942Dorothy S. Thomas, Berkeley
1946Horace Belshaw, Davis
George L. Mehren, Berkeley
1947Trimble R. Hedges, Davis
Ivan M. Lee, Berkeley
Chester O. McCorkle, Davis
1948Raymond G. Bressler, Jr., Berkeley
Varden Fuller, Berkeley, Davis
Kenneth D. Naden, Los Angeles
Henry J. Vaux, Berkeley
John A. Zivnuska, Berkeley
1949Jerry Foytik, Davis
Edgar L. Haff, Davis
1951David A. Clarke, Jr., Berkeley
1952Guy Black, Berkeley
Chester O. McCorkle, Davis
1953James B. Hassler, Berkeley
J. Herbert Snyder, Davis
1955James N. Boles, Berkeley
J. Edwin Faris, Davis
Stephen C. Smith, Berkeley
1956Norman R. Collins, Berkeley
Jerome W. Milliman, Los Angeles
Willar F. Mueller, Davis
1957Gerald W. Dean, Davis
Gordon A. King, Davis
Stephen H. Sosnick, Davis
1958Harold O. Carter, Davis
D. Barton DeLoach, Los Angeles, Davis (1960)
Loy L. Sammet, Berkeley
1959Michael F. Brewer, Berkeley
Ben C. French, Davis
Irving F. Hoch, Berkeley
H. Russell Shaw, Davis
1960David J. Allee, Berkeley
Oscar Burt, Davis
Curtis C. Harris, Davis
1962Theodore S. Goering, Berkeley
Davis McEntire, Berkeley
1963Warren E. Johnston, Davis
Dennis E. Teeguarden, Berkeley
1964William McKillop, Berkeley
Roger J. Vandenborre, Berkeley
1965Joseph D. Coffey, Berkeley
Joe B. Stevens, Berkeley
1966Alain C. de Janvry, Berkeley
Alex F. McCalla, Davis
1967Jurg H. Bieri, Berkeley
Hoy F. Carman, Davis
Samuel H. Logan, Davis
1968Peter G. Helmberger, Berkeley
Andrew Schmitz, Berkeley
1969David E. Hansen, Davis
Sylvia Lane, Davis
Elmer W. Learn, Davis
Theodore P. Lianos, Davis
Quirino Paris, Davis
David W. Seckler, Berkeley
1970Ronald G. Lorentson, Berkeley
Richard B. Norgaard, Berkeley
Edith Parker, Davis
1971Gordon C. Rausser, Davis, Berkeley (1979)
1972Daryl E. Carlson, Davis
1973E. Phillip LeVeen, Berkeley
Henry J. Vaux, Jr., Riverside
1974John E. Kushman, Davis
1975Richard D. Green, Davis
Richard E. Howitt, Davis
Richard E. Just, Berkeley
Philip L. Martin, Davis
Refugio I. Rochin, Davis
Lawrence E. Shepard, Davis
Barbara S. Zoloth, Davis
Members and Associate Appointments, 1976–2015
YearAppointment
1976Peter Berck, Berkeley
B. Delworth Gardner, Davis
W. Michael Hanemann, Berkeley
Rulon D. Pope, Davis
1977Alexander Sarris, Berkeley
1978Robert A. Collins, Davis
Sally K. Fairfax, Berkeley
1979Irma Adelman, Berkeley
Philip D. Gardner, Riverside
Darwin C. Hall, Riverside
Arthur M. Havenner, Davis
James E. Wilen, Davis
David Zilberman, Berkeley
1980John Antle, Davis
Peter H. Farquar, Davis
Jeffrey M. Perloff, Berkeley
Jeffrey M. Romm, Berkeley
Keith C. Knapp, Riverside
1981Ray C. Nelson, Davis
1982Frances Antonovitz, Davis
Anthony C. Fisher, Berkeley
Dale M. Heien, Davis
Sherman Robinson, Berkeley
1983James A. Chalfant, Berkeley, Davis (1992)
J. Keith Gilless, Berkeley  
1984Thomas W. Hazlett, Davis
Lovell S. Jarvis, Davis
Larry S. Karp, Berkeley
Richard J. Sexton, Davis
1985Elisabeth Sadoulet, Berkeley
Brian D. Wright, Berkeley
1986Colin A. Carter, Davis
Robert D. Innes, Davis, Merced (2009)
George G. Judge, Berkeley
Lars J. Olson, Riverside
1987Michael R. Caputo, Davis
J. Edward Taylor, Davis
1988Julian M. Alston, Davis
Douglas M. Larson, Davis
1989Marilyn D. Whitney, Davis
1990Perry A. Sadorsky, Riverside
1991Garth J. Holloway, Davis
1992Michael B. Ward, Berkeley
1993Daniel A. Sumner, Davis
1994Ethan Ligon, Berkeley
Arthur C. Thomas, Riverside
1995Catherine J. Morrison Paul, Davis
1996Severin Borenstein, Berkeley
Y. Hossein Farzin, Davis
1997Scott D. Rozelle, Davis
David L. Sunding, Berkeley
Jeffrey C. Williams, Davis
1998Rachael E. Goodhue, Davis
Jeffrey T. LaFrance, Berkeley
Leo Simon, Berkeley
1999Linda M. Fernandez, Riverside
Kurt A. Schwabe, Riverside
2000Edward Andrew Miguel
Catherine D. Wolfram
2001Stephen R. Boucher, Davis
W. Bowman (Bo) Cutter, Riverside
Ann E. Harrison, Berkeley
Aaron D. Smith, Davis
2002Kenneth A. Baerenklau, Riverside
Guido Imbens, Berkeley
Sofia Berto Villas-Boas, Berkeley
2003Maximilian Auffhammer, Berkeley
Jean O. Lanjouw, Berkeley
2006Meredith Fowlie, Berkeley
David Roland-Holst, Berkeley?
Leo Simon, Berkeley?
C.-Y. Cynthia Lin Lawell, Davis
Travis J. Lybbert, Davis
2007Jeremy Magruder, Berkeley
Pierre Merel, Davis
Stephen A. Vosti, Davis
James Sanchirico, Davis
2008Michael Anderson, Berkeley
Christian Traeger, Berkeley
Ariel Dinar, Riverside
2009Michael Carter, Davis
Katrina Jessoe, Davis
2012Kevin Novan, Davis
Joshua Graff Ziven, San Diego
2013Dalia Ghanem, Davis
Thibault Fally, Berkeley
2014Aprajit Mahajan, Berkeley
Timothy Beatty, Davis
2015James Sallee, Berkeley
Kristin Kiesel, Davis
Jens Hilscher, Davis
Cooperative Extension Appointments in Agricultural Economics, 1925–1961
YearAppointment
1923Lee W. Fluharty, Berkeley
1925Harry R. Wellman, Berkeley
1927Elmer W. Braun, Berkeley
Francis R. Wilcox, Berkeley
1929Arthur Shultis, Berkeley
1930Burt B. Burlingame, Berkeley
1931William C. Ockey, Berkeley
1932Wallace Sullivan, Berkeley
1934Dallas W. Smythe, Berkeley
1935John B. Schneider, Berkeley
J. Murray Thompson, Berkeley
1937George B. Alcorn, Berkeley
1938G. Alvin Carpenter, Berkeley
1939Lee C. Benson, Berkeley
1948A. Doyle Reed, Berkeley, Davis (1954)
Robert C. Rock, Berkeley, Riverside (1952)
1954Gordon A. Rowe, Berkeley
Ralph G. Rush, Berkeley
1955Philip S. Parsons, Davis
1957Kenneth R. Farrell, Berkeley
1959Eric Thor, Berkeley
1961Oswald P. Blaich, Berkeley
Olan D. Forker, Berkeley
Cooperative Extension Appointments in Agricultural Economics, 1962–2015
YearAppointment
1962John W. Mamer, Berkeley
Edward A. Yeary, Kearny Agricultural Center, Parlier
1963George E. Goldman, Berkeley
L. Tim Wallace, Berkeley
1964William W. Wood, Jr., Riverside
1966Jerome B. Siebert, Berkeley
1970Richard H. Courtney, Berkeley
Leon Garoyan, Davis
Kirby S. Moulton, Berkeley
1971Desmond A. Jolly, Davis
1972James H. Cothern, Davis
1979L. Joe Moffitt, Riverside
Kent D. Olson, Davis
1981Karen M. Klonsky, Davis
Howard R. Rosenberg, Berkeley
Etaferahu Takele, Riverside
1982John L. Baritelle, Riverside
1985Roberta L. Cook, Davis
1987Leslie J. (Bees) Butler, Davis
1990Steven C. Blank, Davis
1993Douglas D. Parker, Berkeley
2002Alix Peterson Zwane, Berkeley
Shermain D. Hardesty, Davis
2011Doug Parker, UC ANR

[ Back to top ]

 

Awards »